تقویت کننده آنتن موبایل

تقویت کننده آنتن موبایل

تقویت کننده آنتن موبایل

تقویت آنتن موبایل چیست؟ تقویت انتن موبایل ، دستگاهی است که سرویس های موبایل که بصورت دیتا سوار بر امواج استاندارد موبایل میباشند را تقویت میکند.این دستگاه میتواند در جاهایی که فرکانس موبایل به آن نقاط نمیرسد راانتقال دهد.

درواقع تقویت انتن موبایل میتواند سیگنال های موبایل راکه در باند استاندارد موبایل قرار دارند، تقویت کند.

چرا از تقویت آنتن موبایل استفاده میکنیم؟ امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که ارتباطات جزو لاینفک زندگی ما شده است.بدون ارتباط با دنیای گسترده که بسیاری از پیشرفت ها ی امروزی مبتنی برآن است، رشد جوامع بشری امکان پذیر نمیباشد. تلفن همراه یکی از مهمترین و پرکاربردترین ابزارهایی است که امروزه در اختیار بیشتر اقشار جامعه میباشد.

بدلیل توسعه محیط های شهری و در برخی از موارد عوارض زمین امکان ایجاد پوشش کامل آنتن موبایل را دشوار میکند. در این وضعیت میتوان از تقویت کننده آنتن موبایل استفاده کرد.

تقویت کننده آنتن موبایل موجب میشود تا در محیط هایی که سیگنال موبایل ضعیف است به راحتی تقویت شود و قابل استفاده باشد.

اهمیت استفاده از تلفن همراه در بیشتر تجارت ها و حتی در موارد امنیتی، پزشکی و غیره باعث میشود تا از دست نرفتن ارتباطات و داشتن مکالمات با کیفیت جایگاه ویژه ای داشته باشد. استفاده از دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل روشی مطمئن در ایجاد پوشش کامل آنتن موبایل میباشد.

مکان های قرار گیری دستگاه های تفویت کننده در کجاست؟ تقویت کننده آنتن موبایل را میتوان در نقاطی که آنتن موبایل در حدی نیست که بتوان مکالمه سالمی داشت، میتوان نصب نمود. در برخی از معادن، روستاها و جاده های دور افتاده مکانهای مناسبی برای نصب تقویت انتن موبایل یا ریپیتر میباشند.
زیرزمینها، پارکینگها و مکان هایی که در زیر زمین قرار دارند از دیگر نقاطی هستند که میتوان ریپیتر نصب کرد. در مجموع تقویت کننده آنتن موبایل میتواند در هرجایی که سیگنال موبایل ضعیف عمل میکند، پوشش ایجاد کند.

تقویت کننده های آنتن موبایل چه تفاوت هایی با هم دارند؟ تقویت آنتن موبایل را بطور کلی به تک باند ، دو باند و سه باند میتوان تقسیم بندی کرد.

هر کدام از این دستگاه ها میتوانند توانی مابین ۱۰ میلی وات تا ۱۰۰ وات داشته باشند. همچنین ضریب تقویت (گین) این دستگاه ها معادل ۳۰ تا ۱۲۰ دی بی متغیر میباشد.

بسته به توان ورودی سیگنال موبایل و مساحت محیط تحت پوشش، توان و گین دستگاه مشخص میشود.

همچنین در نقاط مختلف سیگنال هایی در باند فرکانسی موبایل وجود دارند که معادل آنها تقویت کننده تک باند، تقویت کننده دوباند و تقویت کننده سه باند انتخاب شود.

بطور کلی تقویت همزمان یک، دو یا سه باند فرکانسی تفاوت تقویت کننده آنتن موبایل می باشند.

تقویت کننده های آنتن موبایل هر کدام مناسب چه مکان هایی می باشند؟ در اوایل راه اندازی موبایل بدلیل پایین بودن حجم ترافیکی و تعداد محدود سیم کارت ها تجهیزات و دکل های موبایل تنها با یک باند فرکانسی کار میکردند. به تدریج و با اضافه شدن ترافیک شبکه باند فرکانسی دوم، سوم و چهارم به عملکرد این دکها اضافه شد.

هم اکنون با بررسی فنی توسط کارشناسان میتوان این موضوع را بررسی و مشخص نمود. پس از بررسی انتخاب تقویت کننده آنتن موبایل که همزمان یک تا چهار باند فرکانسی را تقویت میکند، میتوان از تقویت کننده آنتن موبایل تک باند تا چهار باند استفاده نمود.

پس از تعیین باندهای فرکانسی موبایل نوبت به توان دستگاه میرسد. هر چقدر محیط پوشش وسیعتر باشد، توان بیشتری نیاز داریم تا پوشش کامل ایجاد کنیم. بعد از بررسی کامل و انجام محاسبات تقویت کننده آنتن موبایل مناسب انتخاب میشود.

۹۰۰،۱۸۰۰ و ۲۱۰۰ برخی از بازه فرکانسهایی است که سیستم موبایل بر روی آن کار میکند. در بسیاری از موارد این فرکانسها دائما بین هم سویچ میکنند.

تقویت کننده آنتن موبایل تک باند یکی از این فرکانسها را تقویت میکند. تقویت کننده موبایل دو باند دو بازه و تقویت آنتن موبایل سه باند هر سه بازه فرکانسی را همزمان تقویت میکند.

میتوان تقویت کننده آنتن موبایل سه باند را کاملترین تقویت کننده معرفی کرد چرا که هر تغییری در بازه فرکانسی توسط اپراتور را ساپورت میکند.

چگونه یک تقویت آنتن موبایل برای یک نقطه انتخاب می شود؟ در محیط های شهری بدلیل ترافیک بالای مکالمات در بیشتر مناطق سیستم های موبایل همزمان از دو یا سه باند فرکانسی سرویس میگیرند. در نتیجه ابتدا به ساکن دستگاه شما باید دوباند و یا سه باند باشد. آیتم بعدی که میبایست در نظر گرفته شود شدت سیگنال و یا توانی است که در محل آنتن گیرنده دارید.

با توجه به کم یا زیاد یودن توان ورودی میتوان گین و یا ضریب تقویت دستگاه را معین نمود.

آیتم آخر محیط پوشش شماست.

هر چقدر محیط پوشش شما وسیع تر باشد میبایست توان خروجی دستگاه شما بیشتر باشد . پس از محاسبات افت سیگنال در کابل و هوا توان خروجی بین ۱۰ میلی وات تا ۱۰۰ وات انتخاب میشود.

تقویت آنتن موبایل برای کدام اپراتورهای تلفن همراه استفاده می شود؟ دستگاه تقویت انتن موبایل بازه استاندارد موبایل را تقویت میکند. تمامی اپراتورهای تلفن همراه (همراه اول، ایرانسل، رایتل) در این بازه استاندارد کار میکنند.

پس به خاطر داشته باشید که تقویت کننده آنتن موبایل میتواند همه اپراتورهای تلفن همراه را تقویت کند مگر در مواردی که دستگاه را به فرکانسی کنترل مجهز کنیم تا بتوانیم بخشی از این بازه فرکانسی را انتخاب کنیم در غیر اینصورت بازه استاندارد تقویت کننده آنتن موبایل همه اپراتورها را تقویت میکند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *